PhoneEmailSkype

Telefon: [+420] 737 170 350
Email: info@open-up.cz   

Zpět

Historie trampolín

Úplně první zmínky o trampolíně pocházení z dob Inuitů, kteří používali k odrážení kůži z mrožů.

Další zmínka o Trampolínách pochází z 19. století. Z této doby se dochoval plakát Pabla Fangueho a jeho výkonu na trampolíně. Tehdy spíše šlo o jeho myšlenky trampolíny jako odrazového můstku. Další poznámkou z této doby je využití trampolíny k záchraně životů. Hasiči používali plachtu ke zmírnění pádu zachraňovaných.

Ve 20. Století  akrobati používali  takzvanou "živou postel". Skákací postel byla ve skutečnosti forma malé trampolíny, na které akrobati předváděli převážně divadelní představení formou komedie. Podle cirkusovéhového folklóru, byla trampolína  vyvinuta artistou  du Trampoline, ale příběh Du trampolína je téměř jistě vymyšlený, a žádný písemný důkaz, jak bylo zjištěno,  nepodporuje.

První moderní trampolínu postavil doslova v garáži až George Nissen  a Larry Griswold v roce 1936. Nissen závodil v gymnastice a potápění. Slovo trampolína pochází ze španělštiny - "El trampolin" = odrazový (skokanský, můstek). V roce 1942 Griswold a Nissen začali trampolíny vyrábět sériově.

Během druhé světové války používalo námořnictvo Spojených států amerických trampolíny pro výcvik pilotů a navigátorů zejména pro prostorovou orientaci a větší soustředěnost v praxi. Po válce používala Amerika trampolíny pro výcvik kosnomautů a jejich tělesných pozic v letu.

Jedním z prvních průkopníků trampolíny jako soutěžního sportu byl Jeff Hennessy, trenér na Univerzity of Louisiana v Lafayette. Hennessy také trénoval tým Spojených států amerických. Z jeho řad vyšlo spousta mistrů světa. Jednou z nich byla i jeho dcera Leigh Hennessy. Oba byli uvedeni do gymnastické síně slávy USA. Skoky na trampolíně jsou součástí olympijských her až od roku 2000.

U nás se první trampolíny objevily až v 60. letech, kdy se k nám dovezlo několik trampolín značky Nissen. A v roce 1964 se konal první závod ve skocích na trampolíně v Rožnově pod Radhoštěm.